İstanbul Polisi Deep Web’den Kredi Kart Satın Alan Şebekeye Operasyon Yaptı

İstanbul polisi, Deep Web üzerinden satın aldıkları kredi kartı bilgileriyle lüks yaşam sürüp tatil yapan şebekeye operasyon yaptı. 4 kişiyi gözaltına aldı ama asıl kaynak yani bu kredi kartlarının satın alındığı “deep web” konusunda neler yapıldığı görülmüyor.

İstanbul polisi, İnternetin yeraltı olan Deep Web üzerinden satın aldıkları kredi kartı bilgileriyle lüks yaşam sürüp tatil yapan şebekeye operasyon yaptı. 4 kişiyi gözaltına aldı ama asıl kaynak yani bu kredi kartlarının satın alındığı “deep web” konusunda neler yapıldığı görülmüyor.

Emniyet Müdürlüğü, kredi kartlarından bilgileri dışında işlem yapıldığını belirten vatandaşların ihbarı üzerine inceleme başlattı. Polis ekipleri, şikayetleri ve kart bilgileri üzerinden şüphelileri belirlemek için bir süre internet üzerindeki izleri takip etti. Şüphelilerin bir internet sitesi üzerinden verdiği siparişlerden yola çıkan polis ekipleri, kargo görevlisi kılığına girerek şüphelilerin kullandığı evin adresine gitti.

Daha sonra, Kağıthane Çağlayan Mahallesi’nde bulunan lüks villaya baskın düzenleyen polis, M.S. (28), Ürdün uyruklu A.S.Z.A. (31) ve Fas uyruklu İ.S. (32) ile E.H.F.’yi (31) gözaltına aldı. Ekipler, villada yaptıkları aramada ise başkalarına ait kartlarla yapılan alışverişlerden elde edildiği görülen 2 dizüstü bilgisayar, 6 akıllı telefon, sahte pasaport, lüks kıyafet ve ayakkabılar, pahalı parfümler, ünlü markaların çanta ve valizleri ile bu alışverişlerin faturalarını buldu.

Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı çalışma sonucunda, şüphelilerin ilk belirlemelere göre Deep Web (Derin İnternet) üzerinden mağdur vatandaşların kredi kartı bilgilerini satın aldıktan sonra, bu kartlarla lüks bir yaşam sürerek tatillere çıkıp yaklaşık 150 bin liralık harcama yaptığını tespit etti.

Emniyet’teki sorgularından sonra, M.S., A.S., Z.A. ve İ.S. adlı zanlılar ’Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması’ ve ’Resmi Belgede Sahtecilik’ suçlarından tutuklanarak, mahkemeye sevk edildi.

Önemli Olan Kaynağın Kurutulması

Tutuklanan kişiler, olayın en ucunda olan yani çalınmış kredi kartlarını para vererek satın alanlar. Ama bu tür olayların engellenmesi için kaynağı yani bu kartları çalanların bulunması lazım. Bu kartları çalanlar, ya “güvensiz internet sitesinden alışveriş edenler”den ya “bilgisayarına trojan sızmış olanlar”dan ya da “fiziksel ortamlar”dan (mesela lokantada kredi kartınızı kaydedenlerden) elde ediyor. Bunları da “deep web” denilen, arama motorlarından ya da başka kaynaklardan ulaşılamayan ancak adresi bilinerek açılan sitelerde satıyorlar.

Polisin asıl bu yeraltı siteleri yok etmesi ve kredi kartlarını çalanları bulması daha önemli.

Kaynak

3,850 Comments

Write a Comment